czwartek, 7 lipca 2011

Czym jest sumi-e?

          Sumi-e (jap. 墨絵) to sztuka malarstwa techniką czarnego tuszu na japońskim papierze. Technika sumi-e narodziła się w Chinach, jednakże już w XIII w. znalazła swoje szczególne miejsce w sztuce japońskiej. Jej mistrzowie potrafią osiągać ekspresję przy użyciu tylko dwóch kolorów i uznają tę sztukę za doskonałe wyzwanie dla osób pragnących nieustannie się rozwijać i odkrywać samego siebie. O historii malarstwa japońskiego już wiele napisano w różnych miejscach, wiec nie będę się powtarzał.
          Pod wpływem buddyzmu Zen sumi-e koncentruje się na jasności i prostocie wyrazu.  Obrazy stają się coraz bardziej „skondensowane” i proste. Każda kreska, kropka czy plama jest wyważona i starannie dobrana i przemyślana przed nałożeniem.
          Przedmiotem wielu japońskich obrazów sumie były i są do dziś, elementy występujące w naturze, jak rośliny, zwierzęta lub krajobrazy, a także sceny z dnia codziennego. Główne motywy japońskiej sztuki sumi-e to bambusy, orchidee, chryzantemy, kwitnące kwiaty śliwy i wiśni. Odnaleźć także można górskie pejzaże z górą Fuji; architekturę – buddyjskie pagody; zwierzęta – pandy; ptaki – orły, żurawie; owoce – winogrona.
          Istnieje kilka podstawowych elementów, które muszą być obecne w dobrym obrazie sumi-e:  linia, kolor, rytm i równowaga. Linia musi być "żywa", a jej jakość widać, patrząc na jej szybkość, grubość, fakturę i kolor (głębokość).  Pozostawiona na obrazie wolna przestrzeń jest bardzo ważnym elementem kompozycji: daje swobodę naszej wyobraźni i pozwala na indywidualne dopowiedzenie danego tematu. Aby osiągnąć doskonałość trzeba być zrelaksowanym i skupionym podczas malowania. Umysł artystów powinny być jasny, zrelaksowany, ale świadomy i zdyscyplinowany.
          Jak twierdzili mistrzowie sumi-e, osiągnięcie ekspresji w czerni i bieli  jest doskonałym ćwiczeniem dyscypliny, wyobraźni i wytrwałości w dążeniu do celu. Sumi-e pobudza wyobraźnię i uświadamia również, jak wiele jest możliwe.

Czym więc jest sumi-e ? - To świat medytacji, spokoju i odprężenia.


          PS. Z okazji dzisiejszego japońskiego święta Tanabata (Dla Japończyków to dzień, w którym spełniają się marzenia) życzę czytelnikom  – jak powiada japońskie przysłowie: kto nie ryzykuje, ten  nic nie ma – aby odważnie stawiać pierwszy krok, a marzenia same będą się spełniały.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz