niedziela, 1 grudnia 2013

Zen-ga

 Zen-ga oznacza "ZEN Art". Słowo wymyślone przez historyków sztuki z Zachodu. Japończycy mówią "gazen ichimi" (Zen i sztuka to jeden). Tutaj sztuka malarstwa tuszem służy jako medium do osiągnięcia satori (oświecenia). Szukając tematu na kolejny dzień zacząłem malować jedną, drugą, trzecia prace. I tak dotarłem do ogrodów zen. 

...
...
...
2 komentarze:

 1. Uwielbiam Twoje prace!

  Robię szkic do postu i nawiązywać będę trochę do pewnej książki, która porusza temat "zen" itd., aż musiałam wziąć ją do ręki i przytoczyć fragment:

  "Performans zen
  Wyrażenie "sztuka zen" możemy rozumieć dwojako: po pierwsze, jako odniesione do twórczego charakteru samej praktyki zen i w tym sensie wyjątkowej jak na praktykę religijną (mondo, koan, o czym poniżej); po drugie, jako "drogi sztuki" po japońsku, "do" - czyli różne sztuki zen, takie jak sztuka herbaty, sztuka ogrodowa, łucznictwa, ikebana, sztuki walki, haiku, malarstwo pędzelkowe, dodajmy, wszystkie będące manifestacją pustki. W tym sensie nie są one jedynie prostą ilustracją prawd religijnych. Bowiem praktyka zen - siedzenie i sztuka, choć z zewnątrz się różnią, to w istocie są przejawem oświecenia, czyli stanu i aktywności czystego umysłu. Mistrzowie ceremoniału picia herbaty tak dalece utożsamili ją z praktyką zen, że zamiast powiedzenia umysł zen, powiadają umysł herbaty, co znaczy to samo".

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz.

   Pozdrawiam :)

   Usuń