sobota, 28 września 2013

Wystawa:"Malarstwo i Kaligrafia Japońska" we Wrocławiu

Więcej zdjęć TUTAJ


27 września 2013 r. w Galerii Mieszczańskiej we Wrocławiu odbył się wernisaż wystawy prac Mariusza Gosławskiego pt "Malarstwo i Kaligrafia Japońska". Na wystawie autor zaprezentował przede wszystkim tradycyjne malarstwo japońskie sumi-e oraz kaligrafie shodo, wykonane zgodnie zasadami sztuki japońskiej. Można było obejrzeć bambusy, orchidee, peonie, winogron czy pejzaże. Były to prace zarówno czarno - białe jak i kolorowe.
 Nad wystawą patronat medialny objęły m.in. portale japonistyczne: Japonia-online, blogi: Podróże Japonia i Japonia Bliżej. Na wernisażu obecene były przedstawicielki wspomnianych blogów: Karolina Przybylińska i  Magdalena Słowik. Prywatnie to moje dobre koleżanki, z którymi miło mi się współpracuje.Wśród licznie przybyłych gości, bardzo miłym akcentem były dwie dziewczyny ubrane w jukaty. Wystawa była także okazją do poznania innej blogerki - Katarzyny Warzechy z Japonia pełną chochlą.

Po krótki wprowadzeniu przedstawicieli Galerii Mieszczańskiej i Instytutu Studiów Azjatyckich - organizatora wystawy, w imieniu patrona medialnego głos zabrała Karolina Przybylińska, która opowiedziała o naszej współpracy i podzieliła się własnymi odczuciami nt. zaprezentowanych prac. Niech komentarzem będą słowa, które autorka zapisała na swoim blogu zapraszające na wystawę: Część z tych obrazów miałam okazję osobiście oglądać i za każdym razem jestem pod wielkim wrażeniem wrażliwości Mariusza oraz jego umiejętności uchwycenia ulotnego japońskiego piękna. A jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że autor nigdy w Japonii nie był, tym bardziej jego twórczość zasługuje na uwagę.

Następnie Mariusz opowiedział o swoich fascynacjach kulturą Dalekiego Wschodu i przygodzie z japońskim malarstwem i kaligrafią, dzieląc się własnymi spostrzeżeniami i odczuciami.Podczas wernisażu miał miejsce także pokaz tradycyjnego malarstwa sumi-e i kaligrafii shodo. Po pokazie każdy z zebranych miał okazję samemu coś namalować. A później był czas na zadawanie pytań i kontemplowanie sztuki i... wspólne zdjęcie.W ramach wystawy 2 października o godz.16.30 odbędzie się spotkanie z podróznikeim Piotrem Porożyńskim, który opowie o swojej wyprawie do Japonii - Japonia - kraj na początku czy na końcu świata?

Wystawa potrwa do 19 października i jest dostępna w godzinach pracy Galerii Mieszczańskiej: 11.00 - 18.30. Serdecznie zapraszam.

4 komentarze:

 1. Świetnie, że udało się taką wystawę zorganizować. Do zobaczenia na kolejnych. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Kolejne już w planach. Może nie we Wrocławiu, ale kto wie... może kiedyś :)

   Usuń
 2. miło było poznać autora i obejrzeć wystawę, mam szczególną słabość do sumi-e :) pozdrawiam, chochelka :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja rónież się cieszę ze spotkania. Ata "szczególną słabość do sumi-e" trzeba rozkręcić i pomyśleć o jakimś dłuższym spotkaniu, może warsztaty, wspólne malowanie. :)

   Usuń